Jak poznat množitele?

24.04.2013 21:38

 

 • Množitelé se snaží svá štěňata udat nejčastěji na internetových inzerentních serverech, jako je Bazoš, Sbazar, Mazlíčci, Inzerce psů, vlastně na jakékoliv inzerentní stránce! Fotky jsou často nereprezentativní, ale někdy jde o na roztomile provedené fotky štěňat. Množitelé jsou schopni zablešené a špinavé štěně vykoupat a načinčat nebo použít fotky úplně jiných psů od jiných chovatelů či z internetu. Jsou vynalézaví! Samozřejmě zde bude popsáno, že pejsci jsou očkovaní a odčervení.

 • Nabízí štěňata v nízkém věku. Běžný věk k odběru je 8 týdnů, množitelé nabízejí 7, 6, dokonce i 5 či 4 týdenní štěňátka! Často inzerují staré zbědované feny.

 • Chová více plemen! Jasný alarm. Profesionálové chovají jen jedno plemeno, naprostou výjimkou jsou dvě.

 • Jsou „experti“, kteří množí kromě psů také čistokrevné kočky, králíky, morčata, papoušky atd. A to vše klidně v jednom bytě…

 • Štěňata mají k odběru po celý rok od mnoha různých matek! To není normální.

 • Množitel neumožní návštěvu, a pokud ano, donese za dveře jen jedno štěně. Když už Vás vezmou domů, na pejscích je vidět, že jsou nervózní. Další možností je, že chovají přímo v bytě, což také již pár lidí poznalo (Nebyli v bytě schopni ani dýchat, jaký tam byl odporný puch, a výpary je pálily do očí).

 • Štěňata jsou špinavá, oči zalepené, mají mizernou veterinární péči a mnohdy nebývají očkována ani odčervena, často průjmují (Mohou mít falešný očkovací průkaz).

 • Množitelé velmi rádi štěně dovezou na domluvené místo, pumpu apod., aby odpadla návštěva chovného zařízení či matky.

 • Odmítne s různými výmluvami ukázat rodiče pejska, někdy může ukázat matku, ale opět je vidět, že není zvyklá na kontakt s lidmi.

 • Pokud budete chtít vycouvat z koupě štěněte, množitel ochotně nabídne snížení ceny.

 • Nikdy nemluví o kupní smlouvě, která má být samozřejmostí!

 • Bude se snažit využít Vašeho soucitu, že nebudete chtít pejska ve stávajících podmínkách nechat. („Ale mě ho chudinky bylo tak líto, přeci jsem ho tam v tom prostředí nemohla nechat. Zachránila jsem alespoň jednoho.“) Je to velmi drsné, ale: KOUPÍ KAŽDÉHO ŠTĚNĚTE FINANČNĚ „NAKOPNETE“ MNOŽITELE V JEHO ČINNOSTI!

 • Množitelé mění rychle telefonní čísla, maily, dokonce se i častěji stěhují, ihned po předání štěněte přestávají komunikovat! Odmítají jakoukoli další odpovědnost za prodané štěně!

 

POZOR!

Množitelé dnes mají často stránky, vydávají se za oficiálně registrované FCI chovatelské stanice, ačkoliv k tomu nemají oprávnění. Kvůli iluzi čistoty si můžeme myslet, že jde o seriózní chovatele. Pokud však někdo chová sice v jakžtakž čistém prostředí, avšak ve velkém množství, psi mají omezený život jen na kotec a rození. Nenechte se tímto zmást! Např. po krátkém hledání na internetu můžete narazit na pseudochovatele shi-tzu, kteří se chlubí tím, že mají na zahradě čisté řady budek pro psy. Je toto profesionální chovatelství? I když chovatel nesplňuje ty nejhorší vlastnosti chovatele – tedy jeho zvířata nevypadají až tak zuboženě, žijí v relativně čistém prostředí, pořád jde o množitele! Množí bez ohledu na genetiku, zdravotní stav a psychickou pohodu psů! Jsou i takoví množitelé (spíše množitelky) malých roztomilých plemen, které je chovají doma, ale opět profesionalita chybí a tyto chovatelky zaplavují trh nekvalitními psy, které prodávají v „atraktivním balení“ – se sadičkou v podobě plyšáka a granulek. Vše to je opět lehký byznys na lidech, kteří chtějí vysněné plemeno hned a levně. Nepodporujte ani tento druh množitelství, kde zvířata sice přímo nemusí trpět, ale přesto chov neprobíhá tak, jak by měl, což napomáhá ke zvyšování psí populace u nás a zaplňování útulků.

 

www.pespritelcloveka.cz