Příprava na štěně bišonka

Pokud jste se rozhodli koupit si jako psího společníka malého bišonka, musíte být připraveni na to, že ta sladká bílá kulička štěstí Vás bude stát víc než jen pořizovací náklady. Jste ochotni počítat s bišonkem ve svém životě i volném čase a není vám zatěžko postarat se také o jeho vizáž? Jestli ano, pak jste perfektním budoucím majitelem sladkého bišoního kamaráda.

 
 

1. Náklady

Jak se lidově říká „peníze jsou až na prvním místě“. Toto rčení platí v životě lidském v podstatě beze zbytku a částí se týká i života psího. Pes nechodí do práce a veškeré náklady na jeho pohodový život jdou logicky na vrub páníčka. Prosím budoucí majitele, aby se zamysleli nad tím, že kupní cena je opravdu jen první položkou, kterou bude třeba uhradit. Počítejte s určitým objemem finančních prostředků ve svém rozpočtu, kterou bude třeba pravidelně obětovat ve prospěch a pro zdraví psího kamaráda.

Pelíšek, mističky na jídlo a vodu, obojek, vodítko, krmení, pamlsky, hračky, veterinární služby (očkování, odčervení) kosmetika, hřeben a kartáč, střihová úprava, případné výstavy atd..

 

2. Čas

Bišonek je společenské plemeno a nejlépe je mu tedy ve společnosti. Je pochopitelné, že do zaměstnání chodí každý, ale i na tuto dobu je třeba pejska postupnými kroky připravit. Vezměte si pár dnů dovolenou a postupnými prodlužujícími se odchody učte pejska pobytu o samotě. Při každém návratu vás bude vítat se stejnou radostí a nadšením a vy ho vždy pochvalte, jak byl šikovný. Každopádně dobu, kterou tráví pejsek o samotě se, prosím, snažte omezit na přijatelné minimum, není možné nechávat pejska o samotě třeba na 24 hodin. Věřím, že pro každého páníčka je čas strávený s jeho psím kamarádem stejně šťastný a naplňující jako pro pejska samotného, takže bude jenom přirozené, že budete spěchat domů, abyste už byli se svým mazlíčkem a vyrazili spolu ven na procházku.

 

3. Péče o srst

Bišonek je plemeno, které vyžaduje péči o srst. Pokud Vám není zatěžko obětovat pár minut denně na pročesání svého psího kamaráda, pak budete mít nádherného psíka s krásnou, zdravou a načechranou srstí. Systematičnost je základ úspěchu a pokud obden věnujete 5 minut pečlivému pročesání Vašeho pejska budete mít vyhráno. Pokud se na tuto činnost třeba na 2 týdny vykašlete, pak Vás bude rozčesání zacuchané a zanedbané srsti stát mnoho času a pejskovi tím tuto proceduru velmi znechutíte. Zplstnatělá srst nejen, že působí zanedbaným a neestetickým dojmem, ale nese s sebou riziko v podobě vyrážky, dermatitidy a zapařenin, které se pod chuchvalci zacuchané srsti mohou vytvořit. Takže v tomto bodě nejde jen o krásu, ale také o zdraví. Dnes je na trhu k dostání profesionální špičková kosmetika, přípravky na rozčesání, kondicionéry omezující cuchání a podobné „vychytávky“, takže při používání vhodných přípravků omezíte čas strávený nad kožíškem vašeho pejska na naprosté minimum.