Profil bišonka

Bišonek je malý, zářivě bílý pejsek, který svým vzhledem připomíná plyšovou hračku. Je však oblíbený i pro svou bezproblémovou povahu, která z něj dělá ideálního rodinného psa. Je mimořádně inteligentní, přizpůsobivý a závislý na "svých lidech". Proto není vhodné držet ho v kotci či v jiném odloučení, kde strádá samotou.

 

Bišonek je společenské plemeno. Potřebuje být se svými páníčky, sdílet s nimi všechno dobré i špatné a neustále jim dokazovat svou lásku a oddanost. Jeho touha být stále v blízkosti člověka je skutečně příslovečná. Budete-li pobývat v různých částech bytu, můžete se spolehnout, že se váš bišon bude neúnavně stěhovat po bytě za vámi. Bude se vás snažit doprovázet skutečně VŠUDE. O ložnici raději taktně pomlčím, protože moc dobře vím, že polštář pod vaší hlavou je ideálním místem pro spaní, o kterém každý bišonek sní. Na druhou stranu se však nedá říci, že by byl vlezlý nebo neodbytný. Přesně vycítí vaši náladu a bude se ze všech sil snažil se jí přizpůsobit. Pozná-li na vás smutek nebo stres, bude s pokoušet vás rozptýlit, ale pokud ho odmítnete, spokojí se s vaší těsnou blízkostí a dá vám jasně najevo, že je u vás, miluje vás a nikdy by vás neopustil ani nezradil.

 

Bišonek je ke všem ostatním zvířatům vesměs tolerantní a nedělá mu žádné potíže žít pohromadě s jinými psy, kočkami nebo jinými zvířaty v pohodě a míru. Naopak, pokud mu pořídíte stejně temperamentního a přátelského kamaráda, určitě si spolu budou rádi hrát. Bišonek se nerad nudí, dává přednost jakékoliv aktivitě, kterou mu umožníte. Od jakékoliv užitečné práce, přes různé veselé kousky, kterými zaručeně pobaví i zabaví celou rodinu, až třeba po výcvik agility, canisterapii. Pokud však chcete jen "pejska na polštář", pak o bišonkovi vůbec neuvažujte. Ač je na první pohled křehký a jemný, opak je pravdou. Jde o silné, zdravé a odolné plemeno, které je zatím prosté jakékoliv přešlechtěnosti, náchylnosti k nemocem či choulostivosti.

 

Nejde ani o příliš uštěkané plemeno, výjimkou je však pud hlídání. To zřejmě uvítáte, pokud žijete v domě se zahradou. I když je bišon uvnitř v domě, zaregistruje jakoukoliv mimořádnou událost venku. Můžete mít tedy jistotu, že se nedočkáte žádného nemilého překvapení. Pokud však bydlíte v panelovém domě, je nezbytně nutné, abyste hned zpočátku zamezili jakékoli jeho reakci na pohyb na chodbě nebo na zvuk výtahu, abyste se vyhnuli nepříjemnostem se sousedy. S trochou trpělivosti a důslednosti můžete svého bišona nežádoucí hlídání odnaučit.