Příprava na štěně

Praktické rady

  • Ideální je přivést štěně poprvé domů na začátku víkendu, budete mít celé dva dny volna na jeho zabydlení v novém prostředí.

  • Ačkoli je vlemi vzrušující, mít štěně konečně doma, zajistěte, aby tyto první dny byly co nejméně hektické. Není dobré hned ho zatěžovat rušným provozem a hlukem.

  • Některým štěňatům se může dva - tři dny stýskat, nebuďte proto překvapeni, když bude v noci nebo i přes den knikat a kňučet. Myslete na to, že právě opo opustilo matku a své sourozence. Díky vaší lásce, péči a pozornosti však stesk po domově brzy překoná.

 

Výběr veterinárního lékaře

Je velmi důležité, abyste si svého veterinárního lékaře zvolili ještě předtím, než si nové štěně přinesete domů, protože první věcí, kterou by jste měli se svým štěnětem udělat, je zanést ho na veterinární prohlídku a vakcinaci.

 

Přizpůsobení domova pro pobyt štěněte

Než poprvé přivedete své nové štěně domů, je důležité zajistit, aby byl váš domov správně připraven a pomohl mu zvyknout si na nový život v prostředí bezpečí a jistoty.

 

Vaše štěně bude přirozeně zvědavé. Dbejte na to, aby byly jeho průzkumy zábavné a bezpečné: zajistěte, aby vše, co by mu mohlo ublížit anebo co by nemělo kousat, bylo mimo jeho dosah.

 

Pomocí několika úprav a opatření změníte svou domácnost v prostředí, které je bezpečné i pro vaše štěně:

  • Udržujte štěně ve vyhrazené části domů, například tak, že vybudujete různé zábrany (plůtky pro děti). Tyto pomůcky používejte hlavně v případě, když není nikdo kromě štěněte doma. Nezapomeňte také zavírat dveře a okna.

  • Skladujte všechny čistící prostředky a léky v místech, která nejsou pro štěně přístupná.

  • Odstraňte z domácnosti všechny jedovaté rostliny (např. cibule amarylisu, azalky, koaatce, cibulky narcisů, oleandr, atd.) nebo je dejte tam, kam nemá štěně přístup.

  • Ukryjte elektrické šňůry, aby je štěně nemohlo rozkousat ani se jimi poranit.

 

 

Cesta domů

Až si pojedete pro štěně, vezměte si sebou ručník. Otřete ručník o matku štěněte a sourozence z vrhu, abste mohli přivézt jejich pach na ručníku domů a pomohli štěněti seznámit se s novým prostředím. První cesta štěněte domů, kterou s vámi absolvuje, pro něj bude pravděpodobně stresující. Opouští totiž svou matku a sourozence a pravděpodobně ještě nikdy nejelo v autě. Vezměte s sebou nějaké papírové ručníky a plastový sáček, pro případ, že by pejsek trpěl kinetózou. 

Zvažte zakoupení přepravky, vhodné pro velikost daného plemene, protože ta štěněti zajistí bezpečné a stále stejné prostředí pro cestování - nyní i v budoucnosti. Než vyrazíte, věnujte se štěněti nějakou dobu v autě, aby si mohlo zvyknout na toto nové a cizí prostředí. Je-li klidné, chvalte ho a odměňte.

 

Druhý výlet štěněte je často cesta na očkování k veterináři, takže je důležité, aby svou první cestu vnímalo jako pozitivní zkušenost.

 

 

 

Uspořádání místa ke spánku a ke krmení

Dobře zvažte, které místo zvolíte pro spánek štěněte. Pokud mu dovolíte, aby si své místo vybralo samo a nebudete s jeho volbou souhlasit, bude obtížné dosáhnout toho, aby štěně v budoucnu změnilo názor. Je důležité, aby štěně mohlo sledovat rodinný život a neleželo v průvanu, proto mu zajistěte určenou plochu s vhodným psím pelíškem, kde bude moci spát.Musíte také vybrat místo, kde bude moci jíst. Musí zde být dostatečný prostor pro misku na jídlo a vodu. Vždy zajistěte, aby mělo štěně k dispozici čerstvou vodu.

 

 

Vytvořte svému štěněti určená místa pro spánek a jídlo, abyste mu pomohli aklimatizovat se v novém domově. Vždy zajistěte, aby mělo k dispozici čerstvou vodu.

 

 

Pelíšek

Pelíšek bude pro štěně představovat výjimečné místo: bude ho používat na spaní a odpočívání, bude pro něj bezpečným útočištěm. Pelíšek zároveň plní důležitou roli při adaptaci na nové prostředí štěněte a umožní mu vytvořit si "doupě", kde mu bude dobře. Pelíšek by neměl být příliš velký, aby ho štěně zbytečně neznečišťovalo. Zajisstěte však, aby štěně mělo dostatek prostoru, když se postaví, aby se mohlo bez problémů otáčet a pohodlně ležet. Pelíšek pro štěně by měl být dostatečně teplý, dovnitř proto můžete umístit deku nebo polštář vyrobený z nedráždivého a zdravotně nezávadného maateriálu (pro případ, že by ho štěně rozkousalo).Praktický je materiál, který můžete snadno prát. Umístěte pelíšek na místo, které lze dobře čistit, kde není velký provoz a je klidné. Nesnažte se však štěně izolovat, najděte mu místo, kde bude moci pozorovat provoz domácnosti, ale zároveň se stále bude cítit v pelíšku bezpečně.

 

Seznámení štěněte s jeho novým pelíškem

  • Seznamte štěně s jeho pelíškem co nejdříve po příchodu do nového domova

  • Dejte do pelíšku nějaké granule, hračky (např.bezpečné předměty na žvýkání) a poté do něj umístěte štěně. Tento úkon doprovázejte povelem "Místo". Vaše štěně začne do pelíšku chodit brzy spontánně a spojí si ho s odpočinkem a bezpečím.

  • Nikdy nespojujte pelíšek s trestem.

 

Misky

Štěně potřebuje zvlášť misku na vodu a na potravu. Kupte misky, které nejdou snadnou převrhnout. Ideální jsou nerezové misky, které lze jednoduše umývat.

 

 

Potřebný materiál

Štěně potřebuje vaši lásku a náklonnost a několik dalších domácích potřeb, které mu pomohou vyrůst v dospělého a nádherného psa. Takže, až s sebou přivezete štěně, mějte po ruce tyto náležitosti:

  • kompletní a vyvážené prvotřídní krmivo pro štěňata
  • odměny za výcvik
  • stabilní misky na potravu a vodu
  • identifikační značky s kontaktními údaji na vás a na vašeho veterináře
  • obojek a vodítko
  • kartáče, hřebeny a psí šampón
  • čistící potřeby, například odstraňovač skvrn, papírové utěrky, kartáče na podlahu a deodorační sprej
  • domácí a cestovní přepravku, dostatečně velkou, aby se v ní štěně mohlo přepravovat, i když vyroste

 

Obojek a vodítko

Je důležité, abyste štěně navykli na nošení obojku a naučili ho chodit na vodítku co nejdříve. Chození na vodítku je velmi důležité pro bezpečnost štěněte, protože je prevencí různých nehod, které bývají následkem nezkrotné zvědavosti štěněte. První obojek, který štěně dostane, by měl být vyroben z lehkého nylon nebo kůže. Pro výcvik i procházky je ideální dvoumetrové vodítko.

Pravidelně kontrolujte velikost obojku štěněte. Měl by být dostatečně volný, ideálně na dva prsty, které lze bez problémů zasunout mezi krk štěněte a obojek.

 

Pomůcky k péči o srst: kartáče, hřebeny a šampón

O srst štěněte se můžete začít starat od první chvíle, kdy si ho přivedete domů a čím dříve začnete, tím lépe si štěně na tuto péči zvykne. Pravidelné kartačování srsti zajistí, že vaše štěně bude čisté, nebude mít na sobě vypadné chlupy a jeho kůže bude vypadat zdravě. Pokud budete chtít štěně vykoupat, nechte ho nejdříve v novém prostředí rozkoukat: první koupel může být stresující. Koupejte ho pouze v případě, že to opravdu potřebuje. Používejte také pouze šampón určený pro štěňata, protože chemické složení šampónů pro lidi (jak pro dospělé, tak pro děti) není vhodné pro kůži a srst psa. Po jeho použití může dojít k podráždění kůže štěněte.Pořiďte si pro péči o srst vhodné pomůcky. Ty se liší podle toho, jaký typ srsti štěně má. 

 

Výběr krmiva

Na trhu je takový výběr stravy, že je to až nepřehledné. Hledejte kvalitu - projděte si seznam přísad a zjistěte, co krmivo skutečně obsahuje. Vyhněte se umělým barvivům, příchutím a konzervantům. Věk, citlivost a úroveň aktivity - to vše ovlivňuje požadavky na výživu psa. Prvotřídní krmivo s vysoce kvalitními přísadami, na míru ušité specifickým potřebám vašho psa, může vylepšit vnější vzhled a celkovou pohodu.

Zůstaňte u jednoho typu krmiva - kompletní a vyvážené krmivo je přesně to, co váš pes potřebuje. Kromě vody již není třeba nic navíc. Jako odměny nebo hračky nakupte speciální pamlsky pro psy. 

 

Krmivo v konzervách může obsahovat až 80% vody a po otevření je nutné ho rychle spotřebovat. Vysoce kvalitní suchá granulovaná strava obsahuje 10% vody, je velmi dobře stravitelná, praktická a zůstane čerstvá ještě týdny po otevření balení.

 

Štěňata mají stejně jako malé děti jiné požadavky na výživu než dospělí. Je důležité, abyste pečlivě zvolili vysoce kvalitní krmivo pro štěňata a přitom vzali v úvahu tytéž faktory jako u malého dítěte.

 

Podobně jako strava pro kojence a batolata poskytuje kvalitní strava pro štěňata 100% kompletní a vyváženou výživu s nezbytnými vitaminy a minerály, které štěně potřebuje.

 

 

Štěňata se narozdíl od dětí dělí na mnoho velikostí podle plemen, která se vyznačují velmi odlišným tempem růstu. Ten je kritickým faktorem při výběru nejvhodnější stravy. Zatímco štěňata velmi malých plemen dosáhnou dospělosti v 9 měsících, obří plemena, třebaže v prvních měsících přibírají až o 2 kg týdně, mohou růst dále až do dvou let.

V závislosti na velikosti plemene byste svému štěněti měli podávat 3 jídla denně až do věku 6 měsíců. Po 6. měsíci počet jídel snižte na dvě denně. Vždy dodržujte pokyny ke krmení a vždy zajistěte dostupnost dostatečného množství čerstvé vody. O tom, kdy se z vašeho štěněte stane dospělý pes, rozhoduje velikost plemene. Až nastane tato toba, bude třeba přejít na krmivo pro dospělé psy stejné značky.

 

 

Co by kvalitní krmivo pro štěňata mělo obsahovat:
  • Živiny, jaké jsou obsaženy v mateřském mléku, například proteiny, esenciální aminokyseliny, omega-6 a omega-3 mastné kyseliny, vitaminy a minerály. Optimální směs proteinu, zinku, mědi, omega-6 a omega-3 jsou nezbytné pro tvorbu zdravé pokožky a srsti. Omega-3 tuky, které se nacházejí v rybím mase a oleji mohou přispět ke zdraví kloubů.

  • DHA - zajišťuje optimální vývoj štěněte. Pomáhá štěněti vyrovnat se s výzvami výcviku a poslušnosti a při socializaci v rodinném prostředí.

  • Antioxidanty pro podporu zdravého imunitního systému - vitamín A, vitamín C a vitamín E, betakaroten.

  • Velmi dobře stravitelné přísady - energeticky bohaté krmivo, které obsahuje vysoký podíl výživných látek. Toto krmivo je objemově menší a vhodné pro malý žaludek štěněte a pro kapacitu jeho trávicího systému.

 
  1. Neměňte krmivo svého štěněte během prvních několika dnů v novém domově, to by u něj jen zvýšilo hladinu stresu

  2. Pokud po této době budete měnit jeho krmivo, zavádějte ho postupně v průběhu čtyř dnů.

  3. Nepodávejte doplňky stravy ani další stravu k vyváženému krmivu určenému pro období růstu, protože přemíra výživy může být škodlivá.

 

 

Uvedení štěněte do domácnosti

  • Seznámení s novým domovem:  Když štěně poprvé přinesete domů, ukažte mu jeho pelíšek, hračky a misky na potravu a vodu. Brzy pochopí, které místo v domácnosti bude jeho útočištěm.

  • Seznámení s ostatními zvířaty: Při seznamování štěněte s dalšími zvířaty v domácnosti buďte opatrní. Když seznamujete staršího psa se štěnětem, je rozumné chvíli je mít oba na vodítku. Nenechávejte je dohromady bez dozoru, dokud si nebudete jisti, že se budou vzájemně tolerovat. Nesnažte se za každou cenu nutit původní zvířata, aby se ihned "kamarádila" s novým štěnětem. Musejí si na sebe zvykat postupně.

  • Seznámení s návštěvami: Štěně by mělo být v kontaktu i s cizími lidmi, kteří k vám zavítají, aby si zvykalo na společnost lidí - socializovalo se. Pomůže to tomu, aby z něj vyrostl přátelský pes bez strachu z cizích lidí. Když štěně seznamujete s novými lidmi, držte ho na vodítku, aby na ně nevyskakovalo. Dejte štěněti povel "sedni" a udržujte ho v této pozici, i když ho cizí člověk hladí. Naučí se tak přijímat pohlazení od cizího člověka v klidu.