Výběr štěněte

Pořízení psa a zvláště malého štěňátka obvykle převrátí daný řád naruby. S mnohými projevy nového člena domácnosti se předem nepočítá a vedle veselých zážitků nastane i spousta starostí.

Pro vznik dobrého a pevného vzájemného vztahu jsou klíčové první dny a týdny vzájemného soužití.

Jakmile učiníte kladné rozhodnutí, je nutné zvolit nejvhodnější plemeno a vzít přitom v úvahu řadu faktroů: například váš životní styl, domov, jeho okolí, pracovní rytmus, stávající rodinné přslušníky, jiná domácí zvířata, finanční možnosti apod.

 

 

Výběr štěňátka

Tváří v tvář chumlu štěnátek, která se perou o vaši pozornost, není jednoduché zvolit, které z nich se na mnoho let stane vaším společníkem. Racionální úsudek je však nutný. Já říkám, že si vás musí štěňátko vybrat.

 

Výběr štěněte je velké emocionální rozhodnutí, ale při volbě z vrhu se rozhodujte hlavou i srdcem.

 

  • Pes nebo fena?

Možnosti výběru se zúží, pokud toto rozhodnutí učiníte ještě předtím, než se podíváte na štěňátka.

  • Temperament a povaha

Na tyto vlastnosti byste si měli udělat názor předem, abyste zajistili, že zvolené plemeno bude odpovídat vaší osobnosti a vašemu životnímu stylu.

Různá štěňata mohou mít různé vlastnosti (živá, zdrženlivá, hravá), ale nezapomeňte, že na budoucí chování štěněte bude mít zásadní vliv způsob výcviku.

  • Fyzické proporce

Ujistěte se, že je vaše potenciální štěně zdravé a aktivní. Pokud máte v úmyslu v budoucnosti účastnit se se štěnětem výstav anebo založit chov, zkontrolujte si, zda splňuje všechny standardy plemene,například barvu srsti, barvu očí, zuby apod.

  • Cena štěněte

Při koupi štěněte by jste měli uvažovat stejně, jako při koupi jakéhokoliv "spotřebního zboží", když si kupujete kvalitní obuv, značkové oblečení, kvalitní elektroniku nebo automobil a kdy hledíte na kvalitu materiálů, servis, záruku, přístup prodejce i značku jako takovou. Rodiče štěňátka, jejich vzhled, zdravotní stav, prostředí, v němž je štěňátko odchováno i chovatel sám.by pro Vás měl být určitým vodítkem kvality.

Pejsek vás bude doprovázet po mnoho let (určitě déle než televize nebo lednička).